На початку зими 3-6 грудня 2012 року в м. Чіанг Май у теплій «країні усмішок» у Таіланді, відбувся Міжнародний форум EvalPartners щодо розвитку спроможності до оцінювання громадянського суспільства. Українську асоціацію оцінювання (УАО) було відібрано для участі в форумі на основі сase-study щодо розвитку асоціації, підготовленого учасниками асоціації. Команду УАО представляла Ірина Кравчук.
В усіх сенсах Форум EvalPartners є історичною подією, оскільки це зародження глобального світового руху щодо розвитку оцінювання політики і програм, який об’єднує національні, міжнародні, регіональні асоціації оцінювання, міжнародні організації та донорів. Крім того, ініціатива EvalPartners є дуже вчасною та актуальною саме для молодих і новостворених асоціацій, якою є УАО.
У форумі взяли участь близько 80 учасників із 38 країн світу:
- голови усіх регіональних асоціацій оцінювання;
- президенти або лідери 30 національних асоціацій;
- високопоставлені представники міжнародного співтовариства (UNICEF/UNEDAP, United Nations Development Programme (UNDP), UN Women/ UNEG, Independent Evaluation Group (IEG) of the World Bank, Evaluation Office, UNICEF, CLEAR Center for Spanish-speaking Latin America, PACT + Better Evaluation, Ministry of Foreign Affairs, Finland, IPDET, Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), Better Evaluation, UNEDAP – UNFPA, Australian Agency for International Development (AusAID), International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) CLEAR Wits Anglophone Africa та інші).
Учасники форуму підписали міжнародний документ – «Чіангмайську декларацію громадянського суспільства щодо об’єднання зусиль з метою удосконалення оцінювання», у якому учасники спільно поділяють відданість застосуванню оцінювання як результативного інструменту, який підтримує справедливий людський розвиток.
Форум мав на меті обмін досвідом та уроками між асоціаціями оцінювання та іншими зацікавленими сторонами, залученими до розвитку спроможності до оцінювання шляхом розробки стратегії на 2013-2015 років та чіткого плану на 2013 рік з метою вирішення проблем та викликів у реалізації програм із підтримки розвитку спроможності до оцінювання.
Робота форуму мала такі цілі, а відповідно будувалася за напрямами:
- асоціації оцінювання стануть впливовішими та відіграють стратегічну роль у створенні сприятливого середовища для розвитку оцінювання у їх країнах, створенні національних систем оцінювання, застосування результатів оцінювання в процесі вироблення політики;
- асоціації оцінювання cтануть потужнішими шляхом посилення їх інституційної та організаційної спроможності;
- асоціації впроваджують навчальні стратегії щодо удосконалення навиків у сфері оцінювання, знань та спроможності їх членів у сфері оцінювання.
Відповідно робота форуму була побудована за цими трьома напрямами. Кожному напряму був посвячений один день, в процесі якого учасники працювали в робочих групах у режимі брейнстормінгу. Результатами роботи стали конкретні пропозиції, які можуть реалізовуватися за підтримки EvalPartners.
В рамках зазначених вище трьох напрямів будуть напрацьовані інструменти для національних асоціацій, які включатимуть інструментарій з розвитку інституційної спроможності, адвокасі, (toolkit), програми обміну досвідом між національними асоціаціями (peer-to-peer), поширення знань та інформації (expanding knowlede).
За результатами роботи форуму були створені 5 робочих груп, які стосуються:
- розробки інструментарію, який має на меті створити посилити спроможність асоціацій;
- програм обміну досвідом між асоціаціями (Peer to Peer), які мають на меті розроблення та впровадження спільних програм підтримки та обміну досвідом між асоціаціями;
- створення сприятливого середовища, яке має на меті вироблення адвокаційної стратегії щодо створення сприятливого середовища для розвитку оцінювання в країні;
- накопичення інформації та знань, яка має на меті акумуляцію інформації про асоціації, їх спроможності формулювати навчальні стратегії;
- гендеру та рівності.
Ці робочі групи мають напрацювати концепції, які визначать їх стратегію, пріоритетні заходи та бюджет у сфері їх діяльності. Детальні робочі плани кожної робочої групи мають бути розроблені до 31 грудня 2013 р.
Під час форуму було презентовано досвід розвитку Укранської асоціації оцінювання, створена у липні 2011 року як всеукраїнська неурядова професійна мережа в сфері оцінювання. Місія УАО – розвиток і поширення оцінювання в державному, приватному та громадському секторах України, сприяння використанню оцінювання як інструменту належного врядування для покращення прозорості, підзвітності, результативності та ефективності державного управління, розвитку громадянського суспільства та приватного сектору. Партнерів EvalPartners цікавив досвід, потреби та труднощі саме молодих асоціацій, оскільки ця ініціатива прагне допомогти таким асоціаціям піднятися на ноги та стати більш впливовими. За оцінками колег по форуму за рік волонтерської діяльності УАО встигла чимало: і щомісячні семінари з обміну досвідом, презентації і круглі столи, базове дослідження «Стан розвитку оцінювання в Україні: запит, пропозиція, інституціоналізація», оцінка потреб та спроможності учасників УАО. Загалом УАО визначила перші реалістичні пріоритети в 2012 р. і успішно їх втілила, підійшовши до усвідомлення необхідності інституціоналіазції. Але це лише початок, попереду чимало цікавої командної роботи, яка вимагатиме натхнення, порозуміння та терпіння. Оцінювання політики і програм все більше визнається та усвідомлюється як інструмент належного врядування та навчання на власному досвіді. Оцінювання стає модним сучасним трендом в усьому світі та Україні.
Ірина Кравчук, Українська асоціація оцінювання